Това е единствената разлика между съня и реалността – реалността ти позволява да се съмняваш, а сънят – не…
За мен способността да се съмняваме е един от най-големите дарове за човечеството. Религиите са враг на човека, защото винаги са прерязвали съмнението от самите му корени – но за това си има причина и тя е, че религиите искат хората да вярват в проповядваните от тях илюзии…
Защо хората като Гаутама Буда са твърдели така настоятелно, че цялото съществувание – освен твоята същност-свидетел, твоята осъзнатост – е ефимерно, че е съставено от субстанцията, от която са изградени и сънищата? Те нямат предвид, че дърветата ей там не съществуват, че тези колони, които виждаме, всъщност ги няма. Възможно е да бъде разбрано погрешно заради думата „илюзия“… Преведено е „илюзия“, но това не е подходящата дума.
Илюзията не съществува. Майа е по средата – тя почти съществува. От гледна точка на ежедневието ни тя може да бъде приета като нещо реално. Но във върховния смисъл, от висините на твоето просветление тя става нереална, илюзорна.
Коментар:
Пеперудата на тази карта символизира външното, това, което непрестанно се движи и което не е реалност, а илюзия. Зад пеперудата е лицето на съзнанието, чийто поглед е обърнат навътре към онова, което е вечно. Пространството между очите е отворено и разкрива лотоса на духовното разгръщане и изгряващото слънце на осъзнатостта.
С изгряването на вътрешното слънце се ражда медитацията. Картата ни напомня да не търсим реалността навън, а вътре. Когато сме се съсредоточили върху неща от външния свят, твърде често се оплитаме в преценки – това е добро, онова е лошо, искам това, не искам онова. Тези преценки ни държат в унеса на нашите илюзии, стари навици и модели.
Изостави пълния с мнения ум и се обърни навътре, където можеш да релаксираш в своята най-дълбока истина, където разликата между сънища и реалност е вече известна.