Автор: Румяна Златева
Червена детелина
Trifolium pratense
Стеблото й е изправено и достига височина до 10-15 см. Цветовете й са розово-лилави и червени. Листата пък са зелени и кръгообразни, със светлозелена ивица в средата. Билката цъфти от май до юли месец.
За това на вид непретенциозно растение в по-старите билкови книги се споменава много бегло. Оказва се обаче, че то е много лековита и полезна билка и то най-вече за жените в менопаза. Сега ще разберете защо.
Благодарение на многобройните си полезни свойства и качества се прилага в медицината като лек за широк спектър от заболявания.
От 1930 година червената детелина става популярно противораково средство, което се препоръчва при рак на яйчниците, гърдата и лимфната система. Сърповидното набраздяване на листата на билката се е смятало за знак, че тя помага при катаракта.
Червената детелина съдържа в себе си флавоноиди, фенолни глизкоди, мастни киселини, нишесте, кумарини, минерални киселини, етерично масло, салицилати, ситостероли и изофлавони.
Изофлавоните са химикали на растителна основа, които предизвикват ефект в тялото, подобен на този от естрогена и за това за наречени фитоестрогени. Изофлавоните са подходящи за лечение на много състояния, свързани с менопаузата. Любопитно е, че изследователите са открили странични ефекти при приемането на естроген, което прави използването на фитоестрогените още по-примамливо. Изофлавоните са структурно или функционално сходни със стероидните естрогени в човешкия организъм. Най-добре проучените фитоестрогенни изофлавони – генистеин и деидзеин – се срещат в соевите продукти и билката червена детелина. Техните благоприятни ефекти са отлични при лечението на остеопороза, сърдечносъдови заболявания, рак и симптоми на менопаузата.
Билката съдържа фосфор, ниацин, калий, витамини С и Е, магнезий, хром, калций, медни и железни соли, антитуморни компоненти.
За лек се използват надземните цъфтящи части на червена детелина. Но тя също така може да бъде закупена и в специализираните магазини и аптеки под формата на изсушени цветове или като хранителна добавка.
Червената детелина действа добре при спазми, но има и противовъзпалително, успокоително и отхрачващо действие.
Билката подобрява функцията на женските полови хормони, намалява тежестта на предменструалния синдром и коригира неприятните реакции като повишено кръвно налягане и прилив на топли вълни.
Тя укрепва функциите на организма след прием на кортикостероиди и различни антибиотици. Незаменима е при редица женски състояния, като загуба на костна тъкан, която е свързана с остеопороза; мастит; бяло течение; горещи вълни и менопауза.
Билката е отлична като заместваща терапия при хормонални проблеми, климактериум, маточни кръвоизливи, бронхит, простудни състояния, липса на апетит и др. Помага и при болести на кръвоносната система, регулира нивото на хемоглобина, тонизира гладката мускулатура на кръвоносните съдове. Има пречистваща функция за бъбреците, незаменима е при ставни проблеми, чернодробни състояния. Има невероятен ефект при лечението на кожни проблеми /псориазис, акне, екзема и др./, действа антиспазматично при настинка, кашлица, бронхит.
Външно червена детелина може да се употребява под формата на мехлеми и кремове, а вътрешно се приема под формата на чай, тинктура, капки, таблетки.
В народната медицина билката се използва за по-лесно забременяване. Тя се препоръчва още за лечение на гуша, пречистване на кръвта и като диуретик.
Ето и няколко рецепти за приготвянето на компреси и лапи за външно приложение – 2 с.л. сушена червена детелина се прибавят към 1 ч.ч. вряща вода. Отварата се вари 5 минути, прецежда се и с нея се правят лапите и компресите.
За приготвянето на отвара за пиене 1 с.л. червена детелина се залива с 300 мл вряща вода. Вари се 10-тина минути и се прецежда. Получената отвара се пие 3 пъти дневно, 30 минути преди хранене по 100 мл.
Смачкани свежи цветове от билката се използват при опарвания с коприва и ухапвания от насекоми. При псориазис и екзема вътрешно се приемат тинктури. За промивка на очите при конюнктивит може да се използва разредена тинктура. При упорита суха кашлица се пие сироп, приготвен от настойка.
Трябва обаче да споменем, че екстрактът от детелина притежава висока концентрация на изофлавони. Ето защо той не трябва да се употребява от деца, бременни жени и кърмачки. Също така не е препоръчително да се приема екстрактът и от хора, които употребяват хормонални препарати с естроген, андроген, прогестерон и техни производни. Поради висок риск от кървене, червената детелина не бива да се приема в комбинация с чесън, аспирин, гинко билоба и джинджифил.
За да не бъркате билката с други растения от същото семейство, ще ви покажа близък неин събрат. Както се вижда тази детелина е с по-дребни и бледи цветове. Листата са с по-малки размери:
На следващата снимка съжителстват и двата вида. Червената детелина изпъква с по- едрите си размери и ярки цветове.
Очаквайте продължение…
За други лечебни растения и минерали информация има в моя блог: