Митра и Заратустра
Богомилски книги и легенди
Философия на числата. Техните цветове и нюанси
1001 светилища: Маджарово. Пътеводител
Вие, пътешественици, ще можете да се потопите в магията на значими и тайнствени светилища като Окопа, Фурнаджика, Сивридикме, Хисаря, да се вглъбите в себе си в уникалния кромлех при Долни Главанак, да потънете в тишината на пещерите-светилища в знаменития огромен комплекс Глухите камъни при село Ефрем, да почувствате свежестта на река Арда, да се любувате на лешояди и орли от Кованкая, при приятелите от Центъра на Лешоядите, да се докоснете до значимите древни крепости Окопа, Сивридикме, Хисаря, Света Марина, както и да изследвате някои по-малко познати и тайнствени места като Асаркая, Шиштепе, Юмрук кая, Бакърджика, Петрово кале.
За богомилството
Мистичната Странджа. Енциклопедичен пътеводител на свещените места
Представяме ви поредната книга от проекта „1001 Светилища” – максимално детайлна карта на свещените места в българското землище. В настоящия том са включени свещените места в мистичната планина Странджа. Представени са 50 селища с около 450 картографирани и документирани обекти от неолита до наши дни.
Паметници из българско – Сакар
Едно класическо изследване върху паметниците в Сакар – мегалити, стари пътища, селища и градища.
Карел Шкорпил (1859-1944) е известен чешко-български археолог и музеен деец, откривател и изследовател на останките на първата българска столица Плиска, провежда мащабни разкопки в Преслав и Мадара, проучва един от най-живописните манастири по черноморското крайбрежие - Аладжа (шарения манастир). Написва самостоятелно и в съавторство с брат си Херман около 150 научни труда.
Поливки – ритуални измивания
Поп Богомил и неговото време
С монографията си „Поп Богомил и неговото време“ (1927) Иван Клинчаров се присъединява към българските автори от първите десетилетия на ХХ век, които се стремят да опровергаят мита за „лошите богомили“ и да утвърдят в българската историография тезата за богомилството като положително обществено явление. Клинчаров разкрива плодотворното влияние на богомилството върху българската държавност и го свързва с успехите, постигнати от България през ХІ-ХІІ в.
Пътят на Посвещението. Учението на суфиите
Тракийски конници
Вацлав Добруски (1858-1916) е виден български археолог, епиграф и нумизмат от чешки произход, един от основоположниците на българската археология. Пръв директор на Народния археологически музей. Организира подреждането на сбирките в музея, като взема за образец устройството на музеите в Прага и Виена.