През лятото ние повече почиваме, практически не изпитваме нервно напрежение и водим активен начин на живот. А с началото на есента се „залепваме” към служебното място и дивана пред телевизора. Работата ни..
През есента организмът е погълнат от радикално преустройство на жизнената дейност, свързано с прехода към студения сезон. А то влияе не само на физиологията, но и на психологическата настройка. Забелязано е, че по това време на годината хората в много по-голяма степен са склонни да взимат радикални решения и да вършат постъпки, които водят до необратими последствия. Оттук произтича изключително силен стрес, водещ до обостряне на заболяванията – от гастрит до язва.
През есента болестите протичат по-остро, отколкото през останалото време от годината. Те се съпровождат с по-ярки симптоми и прекомерни реакции, в частност, висока температура, и поради това изискват повишено внимание от ваша страна.
Адреналинов капан
На първо място обострянето на заболяванията на стомашно-чревния тракт е свързано със стреса, който изпитва човек при прехода от топлото и комфортно лято към дъждовното, студено и влажно време.
През лятото ние повече почиваме, практически не изпитваме нервно напрежение и водим активен начин на живот. А с началото на есента се „залепваме” към служебното място и дивана пред телевизора. Работата ни затрупва със спешни задачи, децата ни сервират безброй училищни проблеми, свекървата се връща от вилата и семейната атмосфера се нажежава.
Цялото това кълбо от проблеми е способно да предизвика стрес, който провокира заболявания на стомашно-чревния тракт. Когато ние се вълнуваме, в стомаха се образува излишък от солна киселина, ако при това стомашният сок няма какво да преработва, то цялата негова активност се отразява на стомашните стени, а ако още протича и процес на активно газообразуване, то получената смес се изхвърля в хранопровода.
Нивото на адреналин зацикля, а организмът не успява да го утилизира, защото за това трябва да поработят мускулите. Свивайки се, мускулните влакна неутрализират хормоните на стреса. През есента всички ние в една или друга степен страдаме от техния излишък, и поради това, сами без да искаме, изостряме отношенията си с близките, колегите и шефовете.
Синдром на огняра
Още една физиологическа причина за сезонната неуравновесеност и безкомпромисност – това е усилената изработка на тироксин от щитовидната жлеза. Този хормон служи като главен енергетик на организма: той включва централното отопление на нашето тяло и помага за навременната подготовка за дългата зима. Но сезонният взрив на активността ни прави по-емоционални и раними, т.е. отново се задействат механизмите на стреса. И като следствие – разстройство на стомаха. За да се получи вътрешно равновесие, избягвайки душераздирателните бури с тироксинови сълзи, буца в гърлото, треперене на ръцете и учестено сърцебиене, ежедневно пийте чай от глог, арония и бял смил. Тези билки нормализират функцията на щитовидната жлеза.
Долу бързата храна!
Причина за есенните обостряния на органите в стомашно-чревния тракт може да стане и прехода след лятната, богата на витамини храна към бързо хранене с хамбургери на работното място, съчетано с преяждане и увеличена консумация на спиртни напитки вечер и в почивните дни.
Със сезонните изменения в храненето са свързани и някои промени в секрецията на стомашен сок и жлъчен секрет. Според гастроентеролозите есенното обостряне на заболяването на един орган в стомашно-чревния тракт, по правило, влече след себе си заболявания и на други органи. (Бел. ред. Финландският продукт Колоник плюс–pH баланс ефикасно неутрализира стомашните киселини.)
Днес разстройствата на храносмилателната система с различна степен на тежест въобще са изключително разпространени – според статистиката от тях страда примерно половината от населението на света и, в частност, до 95% от жителите на големите градове. Това е свързано с неблагоприятната екология, неправилното хранене, употребата на алкохол и тютюнопушенето, приема на множество лекарства (в това число и на препоръчани от лекарите!) и с нашия постоянен спътник – стреса. По този начин тези хора, от общата маса страдащи от хронични заболявания на стомашно-чревния тракт, които са особено податливи на стресовете, стават постоянна мишена за есенните обостряния.
Какво има в кошницата?
Фактът, че организмът през лятото се е пренасител от витамини, не означава, че вие не трябва да ги приемате през следващите няколко месеца. Витамините практически не се натрупват като полезен запас, а се изразходват твърде интензивно. Значи, налага се да се компенсират загубите, ако искате да посрещнете наближаващите студове добре въоръжени – зимата съвсем не е толкова далеч! Но ако в човека и преди са възниквали проблеми с правилното усвояване на храната, ако той има гастрит или язва, то особено внимание в този период трябва да се обърне и на продуктите, които попадат на трапезата. Преди всичко необходимо е да се откажете от всичко лютиво – чушки, сосове, да оставите зад борда това, което предизвиква у вас активно газообразуване (това може да бъдат зеле, салати, цвекло, мляко и млечни продукти и много други). Направете си изследване при гастроентеролог, определете списъка с продукти, вредни и полезни от гледна точка на вашата храносмилателна система, за да не става всяко изядено ястие източник на обостряне на застаряла болест или причина за нейната поява.
Венцислав СТОЙКОВ
Преходът от лятото към есента не винаги е приятен. Тогава прибираме летните дрехи и изваждаме пуловерите, подготвяме се за студеното време, грипния сезон и алергиите.
Разнообразните есенни плодове и зеленчуци, които освен че са много вкусни, са и изключително полезни за здравето по време на смяната на сезоните.
За да се чувствате добре през есента и да подготвите организма си за зимата, е добре да наблегнете на някои здравословни продукти от природата:
Ябълки
Една ябълка съдържа 80 калории. Този плод доставя на организма витамин С и много полезни фибри. Както разтворимите, така и неразтворимите фибри на ябълките помагат за правилното храносмилане и за поддържане на нормалните стойности на холестерола. Тъй като има много различни сортове ябълки – сладки, кисели, тръпчиви, няма да ви омръзне и винаги ще ви е вкусно да ядете по една на ден.
Цвекло
Цвеклото съдържа малко калории, натурална захар и изобилства от витамин В. В него има много фолиати и една разновидност на витамин В, която е жизнено важна за правилния растеж на клетките, особено по време на бременност. Цвеклото съдържа и още два витамина от В група: бетацианин /betacyanin/ – пигмент, който е мощен антиоксидант, и бетаин / betaine / – вещество, което предпазва сърцето. Цвеклото също така е богат източник на фибри.
Чушки
До края на октомври има голямо изобилие от различни сортове чушки. Когато в тях липсва веществото капсаицин, на което се дължи лютият вкус, чушките придават много приятен сладък привкус на храната. А само една купичка нарязани чушки доставя почти 300% от необходимата дневна доза витамин C. Освен това в тях има много антиоксиданти. Чушките може да се прибавят към салати, да се готвят с крехко месо или да се задушават заедно с други зеленчуци.
Брюкселско зеле
Заедно със зелето, спанака и броколите тези мини зелки принадлежат към кръстовидните зеленчуци. Въпреки че брюкселското зеле не попада в топ листата на зеленчуците, то има много ценни хранителни качества. Една купичка нарязано на четвъртинки брюкселско зеле съдържа четвърт от необходимата дневна доза фолиати, 15% от нужните фибри и калий, 10% от желязото и омега-3 мазнините и забележителните 161% от дневната доза витамин С.
Червени боровинки
Ярко червени и стипчиви, червените боровинки зреят през есента и са изключително полезни за здравето. Те са богати на витамин С и фибри и са известни като лек срещу бактериите, които причиняват инфекции на пикочните пътища. Добавяйте ги към фруктови и други салати, към овесените каши, към сладкишите.
Смокини
Смокините са нискокалорични и много полезни. Те съдържат много калий, който е необходим за здравето на сърцето, бъбреците и функцията на мускулите, и калций, който заздравява костите. 200 грама пресни смокини доставят 30% от препоръчителната дневна доза фибри. Както всички плодове и смокините са богат източник на антиоксиданти. Установено е, че екстракт от смокинови листа подобрява състоянието на диабетиците.
Круши
Този фин и сладък плод доставя на организма също толкова витамин С и фибри, колкото и ябълките. Освен това крушите съдържат и антиоксидантния минерал мед. Заради тяхната сочност и масленост те са идеална добавка към салати и зърнени каши.
Тиква
Наситеният цвят на тиквата подсказва, че тя съдържа много полезни хранителни вещества. Витамин А под формата на бетакаротин изобилства в тиквите. Бетакаротинът е полезен за доброто зрение, засилва имунната система и предпазва организма от свободните радикали, които предизвикват проблеми с кръвоносните съдове и рак. Тиквата съдържа много калий, който регулира работата на бъбреците, сърцето, мускулите и нервите. Тя има много фибри, които понижават холестерола, нормализират дейността на стомашния тракт и нивото на кръвната захар.
Пащърнак
Пащърнакът не е много популярен зеленчук. Той изглежда като безцветен морков, но съдържа много повече полезния за сърцето калий и фолиати от морковите. Фолиатите са необходими за растежа на здрави клетки – тяхната липса се свързва с вродените дефекти и рака. Пащернакът съдържа наполовина по-малко протеини и витамин С от картофите, но за сметка на това е много богат на фибри.
Сладки картофи
Този сорт картофи съдържа повече желязо и е добър източник на витамини А и В6 (полезен за сърцето).