Доц. д-р Добринка Райчинова е родена на 30 март 1939 г. в Казанлък. Завършила е инженерство и филология. Защитава дисертация в Московския държавен университет “Михаил Ломоносов”.
Преподавала е в Института за чуждестранни студенти /ИЧС/ и в Софийския университет “Свети Климент Охридски”. Има множество изследвания в областта на лексикологията. Член е на Международната академия по българознание, иновации и култура /МАБИК/ със седалище във Виена, пише Блиц.
– Доц. Райчинова, разбрах, че сте проучили генеалогията на руския президент Владимир Путин и сте направили откритие, свързващо го с… България!
– Не съм стигнала сама до тези неща. В “История на България” на Иречек се споменава, че по време на Чипровското въстание /през 1688 г. – б.ред./ едно момче от рода Путини, оцеляло от клането, в което са избити всички знатни родове и техните потомци, участници във въстанието, успяло с други бягащи българи да отиде в спасителната метрополия – Русия. И това момче се заселва в Санкт Петербург. Предполагам, че, женейки се за рускиня, то дава началото на рода Путини, защото не познавам друг такъв род освен петербургския. Допускам, че корените на този род тръгват от този пра-пра-дядо, избягал от Чипровци.
Освен това акад. Рахимов вече доказа, че бившият руски президент Борис Елцин е от български род. Знам, че по време на неговото управление той много е държал Путин да завърши осемте най-видни духовни школи, и това според мен е най-подготвеният президент в света.
– По каква линия Елцин се оказва също с български корен?
– От руските знатни родове много са с български произход.
– А не от татарски, от Златната орда?
– Не. Златната орда е късно явление и няма нищо общо с тези български родове. Корените на общността на българския и руския народ са далеч-далеч преди това.
– Твърди се обаче, че фамилията Елцин идва от руския град Елец?
– Акад. Рахимов е на друго мнение. По настояване на Елцин става подготовката на Путин за президент, а когато той дойде на власт, аз запомних, че едно от първите неща, които направи, е да посети Казан. И по време на т.нар. пролетен празник /нашия Тодоровден/, когато са кушиите с коне, борбите и състезанията, Путин се бори с една българка. И това ме озадачи. Оттогава започнах да се интересувам откъде е този род и когато Путин избра Медведев за свой довереник, картината ми се проясни. Защото бащата на Медведев е от Татарстан и е с български корен според мен.
– Съвсем ясна е семантиката на думата “път” във фамилията на настоящия президент на Русия. Но как се е произнасяла и пишела на старобългарски?
– Развитието на носовите гласни ер голям и ер малък в различните български диалекти варира от У и А до Ъ. Имаме “пат” и “пут” в някои родопски говори. Всичко това е свързано с фонетичната система на древния български език.
КАКВО КАЗВА ИСТОРИЯТА
Развоят на Чипровското въстание и военната му организация не са добре документирани. Още през пролетта на 1688 г. въстанически части под ръководството на Георги Пеячевич напускат Чипровци и се присъединяват към австрийската армия. Войските на Пеячевич участват в превземането на крепостта Оршова и областта Банат. След битката при Белград въстанието избухва в цяла Северозападна България. Настъпващите 6 австрийски полка не успяват да координират българските части, които бездействат и дават възможност на османците да се прегрупират. Решителната битка се състои през октомври 1688 г. в местността Жеравица, близо до Кутловица, където въстаническите войски са разбити от османски войски и маджарските им съюзници, предвождани от граф Емерих Текели. Макар че сраженията продължават, въстанието бързо е потушено. Чипровци е превзето на 18 октомври 1688 г. след героична отбрана и напълно разрушено заедно с околните села Копиловци, Железна и Клисура. Почти цялото им население е избито или отвлечено в робство. В следващите месеци съпротивата продължава, като постепенно остатъците от въстаническата армия се превръщат в хайдушки чети.
Въстанието и потушаването му предизвиква вълна от масово преселение от цяла Северозападна България, предимно на запад и на север, към области, доминирани от християни. Основната вълна от бежанци се заселва около река Дунав, в района на Видин и Лом, в Пиротско, Софийско и Берковско. Голяма група бежанци от Чипровци поема и на югоизток. Пускат корени в Средногорието – Стрелча, Войнягово, Михилци, Черноземен и други.
Според местни предания католическата църква откупва от турците неголяма група жени и деца, която заселва в село Секирово, днешния град Раковски. Най-голямата компактна група бежанци се отправя към Влашко, където се разпръска и частично претопява сред местното население. Днес българско малцинство от Чипровци има в областта Банат.
Чипровското въстание слага край на статута на Северозападна България като буферна зона между Османската империя и хабсбургските територии. Пресечено е и католическото влияние. Ликвидирани са привилегиите на българската аристокрация и властта, която тя упражнява в района. Значението на Чипровци като културно и икономическо средище силно намалява.
ПЕТЪР ВЕЛИКИ, МИХАИЛ РОМАНОВ И ЛЕВ ТОЛСТОЙ СЪЩО ИМАЛИ БЪЛГАРСКИ КОРЕН?
– Акад. Ахмед Рахимов успя да докаже техния произход в обширно изследване
От идеологически съображения, твърди Рахимов, от един момент нататък названието “българи” изчезва от всички официални документи, за да бъде заменено с “татари”. Това всъщност не означава отделен етнос, а има етнографско значение – просто определя хората, живеещи на дадена територия.
Известният руски поет, публицист и революционер Николай Огарьов пише, че “цялото руско дворянство, което не е с аристократичен произход, има татарски произход. Просто ни се е наложило да се прекръстим в дворянска Русия, така, че простият ни произход да остане незабелязан”.
В труда на живота си – “Волжка България и нейната съдба – 400 руски дворянски фамилии”, акад. Рахимов доказва, че поне 400 от най-известните руски родове водят корена си от волжки българи. От тях са произлезли 12 царе или князе, 86 са били министри, 141 – губернатори, 161 – признати учени. Общо – поне 2083 дворянски семейства!
Михаил Романов, родоначалник на династията, извела Русия сред световните сили, има връзка с българска фамилия. Той избрал за жена дъщерята на мурза /волжката титла, еквивалент на княз/ Мустафа Мария Хлопова, но го заставили да се разведе. Въпреки това отново избрал българка – Евдокия Стрешньова.
Майката на Петър Велики – Наталия Наришкина, е внучка на волжкия българин мурза Абатур или Нариш, който през 1423 г. приема християнството. Съпругата на легендарния руски владетел-реформатор пък е от рода Лопухини, също наследници на български княз на име Редеди.
Родът на Лев Толстой произлиза от българския княз Идриса или Индриса /на българо-татарски “разбиращ”, “схватлив”/. Правнукът на Индриса – Андрей Харитонович, получава прозвището си “толстой” – или “дебел”, от великия княз Василий Тъмни, наричан така, защото бил ослепен от враговете. Без да вижда, Василий Тъмни прегърнал госта си Андрей, който му се видял доста пълен, и го кръстил: “Оттук нататък ще си Толстой!”
Запитан от руски журналисти за произхода си, Владимир Путин отговоря: “Няма чисти руснаци. Не случайно има такава поговорка: “Изтрий добре руснака и отдолу ще се покаже татарин”.
ЕЛЦИН БИЛ НАСЛЕДНИК НА МУРЗА ЕЛЧИ
– Предците на Никита Хрушчов се казвали Кручеви, избягали от Великотърновско в Украйна по време на Кримската война
Дворяните Елцини произхождат от мурза Елчи, който първоначално принадлежи към Златната орда, но после я напуска и приема християнството при цар Иван Трети в Москва.
Едно от доказателствата: “елчи” на татаро-български значи “глашатай”, “летописец”.
Според акад. Рахимов издънка на този род е първият президент на нова Русия Борис Николаевич Елцин. Може би не е случаен фактът, че Елцин идва на бял свят в уралското село Ботка-Бутка. На татаро-български това има точен превод: “каша”.
Легенда от времето на соца носи, че съветският лидер Никита Хрушчов пък си бил чист етнически българин! Неговите предци се казвали Кручеви и избягали от Великотърновско в Украйна по време на Кримската война. Предполага се, че роднина на политика, развенчал Сталин и култа към личността, е българският поет от старопрестолния град Марин Кручев.
Източник: БЛИЦ